جاذبه های گردشگری تبریز

برخی از جاذبه های گردشگری تبریز عبارتند از ال گلی،باغ ملی، بازار تبریز، ارگ علیشاه، مقبره شاعران،خانه مشروطه،مسجد کبود،باغ گلستان و …

ایل گلي:

تنها چهار كيلومتر پايين تر از جنوب تبريز واقع شده و مكاني دوست داشتني و پاتوق افراد محلي در تعطيلات .آخر هفته مي باشد

عکس ال گلي تبریز


باغ ملي تبریز:

پيش ار ترك شهر تبريز حتما بايد از باغ ملي ، باغي در پايين تپه كه اطراف آن پارك وجود دارد و درياچه اي مصنوعي به وسعت 54.475 متر مربع شبيه باغ تخت در شمال شيراز يا قصر قاجار در شمال تهران وجود دارد .

بازار تبريز:

با قدم زدن در مركز شهر تبريز به خصوص خ مطهري متوجه خواهيد شد كه اين شهر ، شهري تجاري به شمار ميرود . بازار تبريز كه مربوط به قرن 15 ميلادي مي شود بازاري بزرگ با مساحت يك كيلومتر مربع مي باشد. اگرچه از رونق و ميزان خريد و فروش در اين بازار كاسته شده ولي سبك معماري بسيار زيبا كاروانسراهاي متعدد مسجد ها ، مدرسه ها به اين مكان و اين مجموعه تجاري شكوه و ابهت خاصي بخشيده است.

عکس بازار تبریز


ارگ علي شاه تبریز
:

مسجد علي شاه يا ارگ علي شاه يا قلعه نظامي علي شاه يكي از بناهاي بسيار مجلل و با عظمت در تبريز است . اين عمارت به قرن 8 هجري برميگردد. توسط تاج الدين علي شاه در وزير معروف ايلخان مغول غازان خان بنا شده است . ساختمان بزرگ و اصلي به تدريج به ويرانه هايي مبدل گشته و آنچه باقي مانده قسمت هايي از ديوار هاي قوي و پهن است . و ساير قسمت ها كاملا از بين رفته اند . ساختن اين بنا را به سالهاي 716 تا 736 هجري قمري نسبت ميدهند.

ارگ علی شاه تبریز

مقبره شاعران تبریز:

كه به عنوان قبرستان شعرا مشهور است و در آن بيش از 50 شاعر مشهور ايراني ، صوفيان ، دانشمندان و خدا شناسان و عالمان به خاك سپرده شدهاند . در خيابان سقط السلام واقع شده است . افرادي چون اسدي طوسي ، شرواني ، ظهير فريابي ، قطران تبريزي ، محد نسيم مغربي ، هومن تبريزي ، سلمان ساوجي ، قاضي بيضوي و شاعر معروف و معاصر تبريز مرحوم محمد حسين شهريا در اين مكان به خاك سپرده شده اند.

عکس مقبره شاعران تبریز

خانه مشروطه تبریز:

اين عمارت نزديك بازار بزرگ تبريز در خيابان مطهري واقع شده است در طول سالهايي كه به انقلاب مشروطه منجر شد و پس از آن اين خانه به عنوان محل اجتماع رهبران ، طرفداران و جانبداران جنبش مشروطه مانند ستار خان باقر خان ،سقط السلام ، بهاج ميرزا آقا فرشي استفاده ميشد. حاج ولي معمار تبريزي اين ساختمان دو طبقه را در سال 1868 بنا كرد . اين ساختمان اتاق و تالار ها و راهرو هاي متعددي دارد. زيباترين بخش اينن عمارت پنجره هاي سقفي و راهرويي است كه آيينه كاري شيشه كاري شده است.

عکس خانه مشروطه تبریز

مسجد كبود تبریز:

كه در شمال خيابان امام خميني واقع شده در قرن 15 ميلادي بر اثر يك واقعه زلزله در تبريز از بين رفت.علي رغم ويرانه هاي گسترده اين بنا اخيرا به طرز استادانه اي مرمت و باز سازي شده است . به علت كاشي هاي آبي رنگ كه در نماي بيروني و دروني مسجد به كار رفته به عنوان فيروزه اسلام شناخته ميشود.

عکس مسجد کبود تبریز

باغ گلستان تبریز:

اين باغ كه پارك ملي هم ناميده مي شود در ميدان هنرستان واقع شده و يكي از مراكز تفريحي شهر به شمار ميرود . مساحت آن 53000متر مريع مي باشد. اين باغ در محل قبرستان قديمي در حدود 60 سال پيش ساخته شده است و در آن استخر ها و حوض هاي متعدد كه توسط درختان و چمنها احاطه شده اند فراوان ديده ميشود.

و ده ها جاذبه تفریحی ، تاریخی و گردشی دیگر